ÖSS'DE KATSAYI KIYIMI

Öss sonuçları açıklandı, tercihlerde başladı. Başladı başlamasına ama sistemdeki en büyük problemlerden biri gene kendini belli etti. Katsayı problemi.

1988'de başlayan uygulama 28 şubat postmodern darbesinin uygulamalarından biri olarak görülüyor. Uygulama darbeci çevrelere yakınlığı ile bilinen rektör Kemal gürüz döneminde uygulanmaya başlamıştı.

İmam hatip liselerinin önünü kapatma amaçlı olarak planlanan bu uygulama, eğitim sistemini felç etti desek yeridir. Bu uygulama ile sadece İHL (imam hatip lisesi)'lilerin değil, meslek liselerinin de üniversiteye girişine engel oldu ve bu liselere rağbeti azalttı.

Eğitimin en önemli parçalarından biri olan meslek liselerinin kalitesinin düşmesine ek olarak, mezun olduktan sonra üniversite eğitimi takdirde hiçbir mesleği olmayan öğrencilerin yetişdiği düz liselerin öğrenci sayısı artı. Tabiki üniversitelerin kontenjanları da belli ve 18 yaşında liseyi bitirip, üniversiteyi kazanamayan bireyler, tek kelime ile 'niteliksiz' bir şekilde ortada kalmaktadırlar.

Elektrik bölümünde okuyan bir kişinin elektrik mühendiliğini tercih etmesi halinde, puanının büyük ölçüde kırılması oldukça mantık dışı olmakla birlikte, ülkede ciddi bir iş kaybına yol açmaktadır.

Bu katkayı uygulamasının bu yılki mağdurlarından bir iki örnek verecek olursak:


Rize İHL öğrencisi Zahide Keskin ÖSS'de Türkiye 2.'si,

Konya İHL öğrencisi Şerife Ümmühani Horasan ise Türkiye 9.'su oldu.

ÖSS sınavında üstün bir başarı gösteren Konya Selçuk Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye 9'uncusu ve Türkiye 22'ncisi çıkardı. Okul öğrencilerinden Şerife Ümmihani Horasan ÖSS S-1 de 394,804 puan alarak Türkiye 9'uncusu Konya 1'incisi olurken, Süheyla Kıvrak isimli öğrenci de ÖSS Sözel-1 dalında 390 puanla Türkiye 22'ncisi oldu.

120 sorudan sadece 6 soru yapamayan Şerife Ümmühani Horasan, katsayı olmasaydı Tıp okumak istiyordu. Şu anda Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne gitmek istediğini belirten Horosan, Konya'nın en başarılı öğrencisi. Şerife Ümmihani Horasan, imam Hatip Lisesini tercih ettiği için hiç pişman olmadığını ayrıca belirtiyor ve bu sene SBS'ye girip 8. sınıftan mezun olan kardeşlerine de bu okulu hiç çekinmeden tavsiye ediyor. Türkiye 9'uncusu öğrencinin yetkililerden tek dileği ise katsayı probleminin bir an önce çözülerek kendilerinden sonraki nesillerin mağdur edilmemesi.

Türkiye 22'incisi olan Süheyla Kıvrak LGS'de Konya'da kazanamayacağı Anadolu Lisesi olmamasına rağmen Selçuklu Anadolu imam Hatip Lisesi'ni tercih ettiğini belirten Süheyla Kıvrak, "Bu tercihimde en önemli faktör, imam Hatip Lisesinin inandığım değerlere sahip çıkması, benimsemesi ve kıyafet yönüyle rahat okuma imkânı sunmasıydı" dedi.

Kıvrak, katsayı adaletsizliğine de dikkat çekerek, "Halen uygulanmakta olan katsayı adaletsizliği yüzünden; toplumdaki çözülme ve bozulmanın derinine inip tamir edebilmek için hedeflediğim bölümleri özgürce seçememek, geleceğimi dolayısıyla ülkemin geleceğini etkileyecek olan bu karar aşamasında bizim için çok acı ve incitici bir durumdur. Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini ümit ediyor ve yetkililerin bu konuda atmaya çalıştıkları adımlarda kararlı olmalarını bekliyorum" dedi.

İdeali olan bölümde herhangi bir üniversiteye girecek olsa bile; tercih ettiği kıyafet nedeniyle üniversiteye kabul edilmeyeceğini bildiğini belirten Kıvrak "Okuyabilmiş olsam görev yapma konusunda yine aynı sorunla karşılaşacağım. Müslümanca, rahatça yaşayabileceğim bir ülke özlemi içindeyim! Artık pansuman nitelikli çözümler üretmek yerine insan hak ve özgürlüklerinin uygulandığı, özgür ve adaletli bir ülkede yaşamak ve gasp edilen haklarımın iadesini istiyorum" şeklinde konuştu.

Süheyla Kıvrak sözlerini şöyle sürdürdü: Kendi ülkemde, ülkem ve milletim için hizmet etmeye bu kadar istekliyken her yönüyle önümüze set çekilmesi, çok yönlü insan yetiştiren İmam Hatiplerin tek yöne kanali-ze edilmesi, tek tipleştirilmesi bu ülkeye yapılabilecek en büyük ihanettir, imam Hatip Liseleri bilgili, görgülü, milli-manevi değerlerine sahip çıkan, toplumsal çökmenin sancısını derinden hisseden ve çözüm yolları araştıran olgun, çalışkan ve nitelikli gençler yetiştirmektedir. Milli Eğitim Bakanımızdan, Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza varıncaya kadar tüm yetkililerin bir an önce harekete geçmesini duyarlı her vatandaş gibi ben de önemle rica ediyorum. Zira, gelecek; neslini eğitip kaliteli hale getirenlerin olacaktır, İmam Hatip neslinden bu ülkeye zarar gelmeyeceği herkes tarafından bilinmeli ve bu nesle sahip çıkılmalıdır!

(Rapörtaj kısmı samanyoluhaber.com dan alıntıdır.)

Share this:

, ,

YORUMLAR

0 Harika insan yorum yapmış.:

Yorum Gönder

Lütfen spam yapmaya çalışmayınız...

Yapıcı eleştirileriniz ve renk katan yorumlarınız için teşekkür ederim.