AŞURE GÜNÜ ile KERBELA ve FİLİSTİN

Aşure günü gelmek üzere. Evlerde aşureler yapılacak, dağıtılacak. Önceki ya da sonraki günle bereber oruç tutulacak. Yani bunları en azından bir kısmımız yapacak.

Haberlerde caferilerin kendini zincirlemeleri gösterilecek, siyasiler gidip kazanlardan halka aşure dağıtacak.(Ki bu dağıtanların bir kısmına sorsan, aşure günü nedir neden var, önemi nedir, bilmezler)

Aşure kelimesi arapçada 10 manasına gelen aşara kelimesinden türemiştir. Ki aşure günüde muharrem ayının onuncu günüdür.

Aşure gününde olduğu rivayet edilen olaylar şöyle:

 • Allah, Hz. Musa'ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

 • Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.

 • Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.

 • Hz. Âdem'in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.5.

 • Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.

 • Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.

 • Hz. Davud'un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.

 • Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.

 • Hz. Yakub'un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.

 • Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.*


Bunların yanında birde, müslümanlar arasına nifak sokulup yapılmış olan bir olay var ki, olayı dinledikçe tüylerim diken diken olur, içim ezilir.Peygamber efendimizin (s.a.v.) torunu Hz. Hüseyin ve beraberindeki bir kısım müslüman, günlerce aç susuz bırakıldıktan sonra öldürülmeside bugüne tekabül eder.O gün müslümanlar yahudiler tarafından birbirine düşürülmüş ve Peygamberimizin torunu, ve Ehli-Beyt'i katledilmişti.Bugünde Filistin'de yahudiler filistin halkını 2'ye bölmüş durumda. Aralarına nifak sokulup bir kısmı El-Fetih, bir kısmıda Hamas'ın tarafına kaydırılmış olup, israilin bombalala ülkelerini talan edip, insanlarını katletmesine rağmen Hamas ve El-Fetih birbiriyle çatışır durumda.
Ülkemizde'de var bu durum sağ-sol diye ama, Allah'a şükür ki silahlı bir şekilde değil.Müslümanlar üzerinde bu oyun yüzyıllardır, oynanıyor. Eğer biz aramızdaki buzları kırıp birleşemez isek sürekli olarak, diğer güçlerin altında ezilmek durumunda olacağız.

(* islamiyet.gen.tr)

Share this:

, ,

CONVERSATION

1 Harika insan yorum yapmış.:

 1. çok güzel tespitlert yapılmış bunların hepsi gerçek zaten osmanlıda bu şekilde yıkıldı.böl ,parçala ,yut sistem bu şekilde çalışıyor bugün mısırın sesi pek çıkmıyor suudiarabistan ses çıkarmamakta israil gazzede bir soykırım yapmakta esa soy kırım bu dünyanın gözü önünde oluyor.

  YanıtlaSil

Lütfen spam yapmaya çalışmayınız...

Yapıcı eleştirileriniz ve renk katan yorumlarınız için teşekkür ederim.